UPZ2W820MHD
UPZ2W820MHD
UPZ2W820MHD
Nichicon
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 450volts 82uF 16X40 20%
SOT-23
UPZ2W820MHD Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 18 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Terminal Shape WIRE
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Operating Temperature-25°C~105°C
PackagingBulk
Published 2015
Series UPZ
Size / Dimension 0.630Dia 16.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination Radial
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Applications General Purpose
Voltage - Rated 450V
HTS Code8532.22.00
Capacitance 82μF
Terminal Pitch7.5mm
Lead Pitch 7.493mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Polarity POLARIZED
Lead Spacing0.295 7.50mm
Rated (DC) Voltage (URdc) 450V
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 1.576mA
Ripple Current550mA
Life (Hours) 2000 hours
Tan Delta 0.2
Ripple Current @ Low Frequency 550mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 825mA @ 10kHz
Dissipation Factor0.2 %
Diameter 16mm
Height Seated (Max) 1.654 42.00mm
Length 40mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:1604 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About UPZ2W820MHD
The UPZ2W820MHD from Nichicon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 450volts 82uF 16X40 20%.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C