UPW1HR47MDD1TD
UPW1HR47MDD1TD
UPW1HR47MDD1TD
Nichicon
CAP ALUM 0.47UF 20% 50V RADIAL
SOT-23
UPW1HR47MDD1TD Datasheet
non-compliant
In-Stock: 20907 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Terminal Shape WIRE
Number of Pins 2
Dielectric Material Aluminium
Operating Temperature -55°C~105°C
Packaging Cut Tape (CT)
Published 2009
Series UPW
Size / Dimension 0.197Dia 5.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part Status Not For New Designs
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Applications General Purpose
Capacitance 0.47μF
Voltage - Rated DC 50V
Packing Method AMMO PACK
Lead Pitch 2.0066mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
ESR (Equivalent Series Resistance) 10Ohm
Lead Spacing 0.098 2.50mm
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 0.004mA
Ripple Current 7.5mA
Polarization Polar
Life (Hours) 2000 hours
Tan Delta 0.1
Impedance 5Ohm
Ripple Current @ Low Frequency 7.5mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 25mA @ 100kHz
Diameter 5mm
Height 11mm
Height Seated (Max) 0.492 12.50mm