UPV1H390MGD1TA
UPV1H390MGD1TA
UPV1H390MGD1TA
Nichicon
UPV 39μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 260mA 0.248Dia 6.30mm -55°C~105°C Polar 2.4892mm Radial, Can
SOT-23
UPV1H390MGD1TA Datasheet
non-compliant
In-Stock: 32671 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Factory Lead Time 20 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Terminal Shape WIRE
Dielectric Material ALUMINUM (WET)
Operating Temperature -55°C~105°C
Packaging Tape & Box (TB)
Published 2015
Series UPV
Size / Dimension 0.248Dia 6.30mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part Status Active
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Applications General Purpose
Voltage - Rated 50V
HTS Code 8532.22.00
Capacitance 39μF
Packing Method AMMO PACK
Terminal Pitch 5mm
Lead Pitch 2.4892mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing 0.098 2.50mm
Rated (DC) Voltage (URdc) 50V
Lifetime @ Temp 5000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 0.0585mA
Ripple Current 260mA
Polarization Polar
Life (Hours) 5000 hours
Tan Delta 0.1
Impedance 500mOhm
Ripple Current @ High Frequency 260mA @ 100kHz
Diameter 6.3mm
Height Seated (Max) 0.492 12.50mm
Length 11mm
RoHS Status ROHS3 Compliant
Pricing & Ordering
Quantity Unit Price Ext. Price
UPV1H390MGD1TA Product Details
UPV1H390MGD1TA Overview
In terms of ripple current, it is 260mA @ 100kHz at full charge.Sitting height (Max) should not exceed 0.492 12.50mm.Set the rated voltage (URdc) to 50V.It is recommended to maintain the operating temperature at -55°C~105°C in order to maximize efficiency.
UPV1H390MGD1TA Features
the ripple current is 260mA @ 100kHz.
an operating temperature of -55°C~105°C