UPS2V010MPD
UPS2V010MPD
UPS2V010MPD
Nichicon
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 350volts 1uF 10x12.5 20% 5LS
SOT-23
UPS2V010MPD Datasheet
non-compliant
In-Stock: 45221 items
Type Parameter
Factory Lead Time 19 Weeks
Dielectric Material ALUMINUM (WET)
Operating Temperature -40°C~105°C
Packaging Bulk
Published 2009
Series UPS
Size / Dimension 0.394Dia 10.00mm
Tolerance ±20%
Number of Terminations 2
Termination Radial
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Applications General Purpose
HTS Code 8532.22.00
Capacitance 1μF
Voltage - Rated DC 350V
Lead Pitch 5mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing 0.197 5.00mm
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 75μA
Ripple Current 17mA
Polarization Polar
Life (Hours) 2000 hours
Tan Delta 0.2
Ripple Current @ Low Frequency 17mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 27.2mA @ 10kHz
Dissipation Factor 0.2 %
Lead/Base Style Straight
Diameter 10mm
Height 12.5mm
Height Seated (Max) 0.551 14.00mm