UPM1J820MPD1TA
UPM1J820MPD1TA
UPM1J820MPD1TA
Nichicon
UPM 82μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 385mA 0.315Dia 8.00mm -55°C~105°C Polar 3.5052mm Radial, Can
SOT-23
UPM1J820MPD1TA Datasheet
non-compliant
In-Stock: 31566 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Factory Lead Time 20 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Terminal Shape WIRE
Dielectric Material ALUMINUM (WET)
Operating Temperature -55°C~105°C
Packaging Tape & Box (TB)
Published 2015
Series UPM
Size / Dimension 0.315Dia 8.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part Status Active
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Applications General Purpose
Voltage - Rated 63V
HTS Code 8532.22.00
Capacitance 82μF
Packing Method AMMO PACK
Terminal Pitch 5mm
Lead Pitch 3.5052mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing 0.138 3.50mm
Rated (DC) Voltage (URdc) 63V
Lifetime @ Temp 3000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 0.15498mA
Ripple Current 385mA
Polarization Polar
Life (Hours) 3000 hours
Tan Delta 0.08
Impedance 150mOhm
Ripple Current @ Low Frequency 385mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 600mA @ 10kHz
Diameter 8mm
Height Seated (Max) 0.866 22.00mm
Length 20mm
RoHS Status ROHS3 Compliant
Pricing & Ordering
Quantity Unit Price Ext. Price
UPM1J820MPD1TA Product Details
UPM1J820MPD1TA Overview
Full charge should result in a ripple current of 600mA @ 10kHz.As far as the ripple current is concerned, it is 385mA @ 120Hz at the lowest charge.Keep your seated height below 0.866 22.00mm.Set URdc to 63V as the rated voltage (DC).When operating at -55°C~105°C, high efficiency can be achieved.
UPM1J820MPD1TA Features
the ripple current is 600mA @ 10kHz.
the ripple current is 385mA @ 120Hz.
an operating temperature of -55°C~105°C