UPM1J560MPD1TD
UPM1J560MPD1TD
UPM1J560MPD1TD
Nichicon
CAP ALUM 56UF 20% 63V RADIAL
SOT-23
UPM1J560MPD1TD Datasheet
non-compliant
In-Stock: 8906 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Factory Lead Time 19 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Terminal Shape WIRE
Dielectric Material ALUMINUM (WET)
Operating Temperature -55°C~105°C
Packaging Cut Tape (CT)
Published 2015
Series UPM
Size / Dimension 0.315Dia 8.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part Status Active
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination Radial
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Applications General Purpose
HTS Code 8532.22.00
Capacitance 56μF
Voltage - Rated DC 63V
Packing Method AMMO PACK
Terminal Pitch 3.5mm
Lead Pitch 3.5052mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing 0.138 3.50mm
Lifetime @ Temp 3000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 0.10584mA
Ripple Current 275mA
Polarization Polar
Life (Hours) 3000 hours
Tan Delta 0.08
Impedance 210mOhm
Ripple Current @ Low Frequency 275mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 450mA @ 10kHz
Diameter 8mm
Height Seated (Max) 0.650 16.50mm
Length 15mm