UPM1A181MED1TA
UPM1A181MED1TA
UPM1A181MED1TA
Nichicon
CAP ALUM 180UF 20% 10V RADIAL
SOT-23
UPM1A181MED1TA Datasheet
non-compliant
In-Stock: 68491 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Factory Lead Time 20 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Terminal Shape WIRE
Dielectric Material ALUMINUM (WET)
Operating Temperature -55°C~105°C
Packaging Tape & Box (TB)
Published 2015
Series UPM
Size / Dimension 0.248Dia 6.30mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part Status Active
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Applications General Purpose
Voltage - Rated 10V
HTS Code 8532.22.00
Capacitance 180μF
Packing Method AMMO PACK
Terminal Pitch 5mm
Lead Pitch 2.4892mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing 0.098 2.50mm
Rated (DC) Voltage (URdc) 10V
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 0.054mA
Ripple Current 205mA
Polarization Polar
Life (Hours) 2000 hours
Tan Delta 0.19
Impedance 290mOhm
Ripple Current @ Low Frequency 205mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 290mA @ 10kHz
Diameter 6.3mm
Height Seated (Max) 0.492 12.50mm
Length 11mm