UPM0J121MDD1TD
UPM0J121MDD1TD
UPM0J121MDD1TD
Nichicon
CAP ALUM 120UF 20% 6.3V RADIAL
SOT-23
UPM0J121MDD1TD Datasheet
non-compliant
In-Stock: 13729 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Factory Lead Time 19 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Terminal Shape WIRE
Dielectric Material ALUMINUM (WET)
Operating Temperature -55°C~105°C
Packaging Cut Tape (CT)
Published 2015
Series UPM
Size / Dimension 0.197Dia 5.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part Status Active
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination Radial
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Applications General Purpose
HTS Code 8532.22.00
Capacitance 120μF
Voltage - Rated DC 6.3V
Packing Method AMMO PACK
Lead Pitch 2.0066mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing 0.098 2.50mm
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 0.02268mA
Ripple Current 115mA
Polarization Polar
Life (Hours) 2000 hours
Tan Delta 0.22
Impedance 650mOhm
Ripple Current @ Low Frequency 115mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 175mA @ 10kHz
Diameter 5mm
Height Seated (Max) 0.492 12.50mm
Length 11mm