UPJ2G2R2MPD
UPJ2G2R2MPD
UPJ2G2R2MPD
Nichicon
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 400volts 2.2uF 10x15 20% 5LS
SOT-23
UPJ2G2R2MPD Datasheet
non-compliant
In-Stock: 26613 items
Specifications
Name Value
Dielectric Material ALUMINUM (WET)
Operating Temperature -40°C~105°C
Packaging Bulk
Published 2015
Series UPJ
Size / Dimension 0.394Dia 10.00mm
Tolerance ±20%
HTS Code 8532.22.00
Capacitance 2.2μF
Voltage - Rated DC 400V
Lead Pitch 5mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing 0.197 5.00mm
Lifetime @ Temp 5000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 128μA
Ripple Current 28mA
Polarization Polar
Life (Hours) 5000 hours
Tan Delta 0.25
Ripple Current @ Low Frequency 28mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 44.8mA @ 10kHz
Diameter 10mm
Height 15mm
Height Seated (Max) 0.650 16.50mm