UPJ1C221MPD1TA
UPJ1C221MPD1TA
UPJ1C221MPD1TA
Nichicon
CAP ALUM 220UF 20% 16V RADIAL
SOT-23
UPJ1C221MPD1TA Datasheet
non-compliant
In-Stock: 46675 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Factory Lead Time 19 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Dielectric Material ALUMINUM
Operating Temperature -55°C~105°C
Packaging Tape & Box (TB)
Published 2015
Series UPJ
Size / Dimension 0.315Dia 8.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Part Status Active
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Applications General Purpose
Voltage - Rated 16V
HTS Code 8532.22.00
Capacitance 220μF
Terminal Pitch 5mm
Lead Pitch 3.5052mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing 0.138 3.50mm
Rated (DC) Voltage (URdc) 16V
Lifetime @ Temp 3000 Hrs @ 105°C
Ripple Current 335mA
Polarization Polar
Life (Hours) 3000 hours
Impedance 260mOhm
Ripple Current @ Low Frequency 335mA @ 120Hz
Diameter 8mm
Height Seated (Max) 0.492 12.50mm
Length 11.5mm