UPJ1C121MED
UPJ1C121MED
UPJ1C121MED
Nichicon
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 16volts 120uF 6.3x11 20% 2.5LS
SOT-23
UPJ1C121MED Datasheet
non-compliant
In-Stock: 15519 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Factory Lead Time 20 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Terminal Shape WIRE
Dielectric Material ALUMINUM
Operating Temperature -55°C~105°C
Packaging Bulk
Published 2015
Series UPJ
Size / Dimension 0.248Dia 6.30mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part Status Active
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination Radial
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Applications General Purpose
HTS Code 8532.22.00
Capacitance 120μF
Voltage - Rated DC 16V
Lead Pitch 2.5mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing 0.098 2.50mm
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 57.6μA
Ripple Current 195mA
Polarization Polar
Life (Hours) 2000 hours
Tan Delta 0.16
Impedance 450mOhm
Ripple Current @ Low Frequency 195mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 290mA @ 10kHz
Diameter 6.3mm
Height 11mm
Height Seated (Max) 0.472 12.00mm