160PX330MEFC18X31.5
160PX330MEFC18X31.5
160PX330MEFC18X31.5
Rubycon
CAP ALUM 330UF 20% 160V RADIAL
SOT-23
160PX330MEFC18X31.5 Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 18 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Operating Temperature-40°C~105°C
PackagingBulk
Series PX
Size / Dimension 0.709Dia 18.00mm
Tolerance ±20%
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Applications General Purpose
Voltage - Rated 160V
Capacitance 330μF
Lead Pitch 7.493mm
Lead Spacing0.295 7.50mm
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 105°C
Ripple Current570mA
Polarization Polar
Life (Hours) 2000 hours
Ripple Current @ Low Frequency 570mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 684mA @ 10kHz
Height Seated (Max) 1.319 33.50mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:4358 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About 160PX330MEFC18X31.5
The 160PX330MEFC18X31.5 from Rubycon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features CAP ALUM 330UF 20% 160V RADIAL.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C