ULH2C180MNL1GS
ULH2C180MNL1GS
ULH2C180MNL1GS
Nichicon
ULH 18μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 60mA 0.394Dia 10.00mm -40°C~125°C Polar 4.5mm Radial, Can - SMD
SOT-23
ULH2C180MNL1GS Datasheet
non-compliant
In-Stock: 6554 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Factory Lead Time 20 Weeks
Mount Surface Mount
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Radial, Can - SMD
Dielectric Material ALUMINUM (WET)
Weight 1.209986g
Surface Mount Land Size 0.406Lx0.406W 10.30mmx10.30mm
Operating Temperature -40°C~125°C
Packaging Tape & Reel (TR)
Series ULH
Published 2009
Size / Dimension 0.394Dia 10.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e6
Pbfree Code yes
Part Status Active
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination SMD/SMT
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Tin/Bismuth (Sn/Bi)
Applications General Purpose
HTS Code 8532.22.00
Capacitance 18μF
Voltage - Rated DC 160V
Lead Pitch 4.5mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Voltage 160V
Lifetime @ Temp 4000 Hrs @ 125°C
Leakage Current 215.2mA
Ripple Current 60mA
Polarization Polar
Life (Hours) 4000 hours
Ripple Current @ Low Frequency 60mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 90mA @ 10kHz
Diameter 10mm
Height 10mm
Height Seated (Max) 0.406 10.30mm
RoHS Status ROHS3 Compliant
Pricing & Ordering
Quantity Unit Price Ext. Price
ULH2C180MNL1GS Product Details
ULH2C180MNL1GS Overview
A full charge means 90mA @ 10kHz ripple current.During the lowest charge, ripple current is 60mA @ 120Hz.You should keep the seated height (Max) below 0.406 10.30mm.The capacitor operates from 160V DC voltage.When operating at -40°C~125°C, high efficiency can be achieved.
ULH2C180MNL1GS Features
the ripple current is 90mA @ 10kHz.
the ripple current is 60mA @ 120Hz.
voltage - Rated DC of 160V
an operating temperature of -40°C~125°C