16SZV47M6.3X5.5
16SZV47M6.3X5.5
16SZV47M6.3X5.5
Rubycon
Aluminium Electrolytic Capacitor 47 uF 16 VDC, 16SZV47M6.3X5.5, Rubycon
SOT-23
16SZV47M6.3X5.5 Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 16 Weeks
Mount Surface Mount
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Radial, Can - SMD
Terminal Shape FLAT
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Surface Mount Land Size 0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
Operating Temperature-55°C~105°C
PackagingTape & Reel (TR)
Series SZV
Size / Dimension 0.248Dia 6.30mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e6
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Tin/Bismuth (Sn/Bi)
Applications General Purpose
Voltage - Rated 16V
Capacitance 47μF
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
ESR (Equivalent Series Resistance) 1Ohm
Rated (DC) Voltage (URdc) 16V
Size Code 2626
Lifetime @ Temp 1000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 0.00752mA
Ripple Current98mA
Polarization Polar
Life (Hours) 1000 hours
Tan Delta 0.16
Impedance1Ohm
Ripple Current @ Low Frequency 98mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 140mA @ 100kHz
Height Seated (Max) 0.217 5.50mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:10690 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About 16SZV47M6.3X5.5
The 16SZV47M6.3X5.5 from Rubycon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features Aluminium Electrolytic Capacitor 47 uF 16 VDC, 16SZV47M6.3X5.5, Rubycon.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C