UKL1V150KDDANATA
UKL1V150KDDANATA
UKL1V150KDDANATA
Nichicon
CAP ALUM 15UF 20% 35V RADIAL
SOT-23
UKL1V150KDDANATA Datasheet
non-compliant
In-Stock: 98798 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Factory Lead Time 19 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Dielectric Material ALUMINUM
Operating Temperature -40°C~105°C
Packaging Tape & Box (TB)
Published 2015
Series UKL
Size / Dimension 0.197Dia 5.00mm
Tolerance ±20%
Part Status Active
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
ECCN Code EAR99
Applications General Purpose
Voltage - Rated 35V
HTS Code 8532.22.00
Capacitance 15μF
Terminal Pitch 5mm
Lead Pitch 2.0066mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing 0.197 5.00mm
Rated (DC) Voltage (URdc) 35V
Lifetime @ Temp 1000 Hrs @ 105°C
Ripple Current 85mA
Polarization Polar
Life (Hours) 2000 hours
Ripple Current @ Low Frequency 85mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 170mA @ 10kHz
Diameter 5mm
Height Seated (Max) 0.472 12.00mm
Length 11mm