UKL1J330MPD1TA
UKL1J330MPD1TA
UKL1J330MPD1TA
Nichicon
CAP ALUM 33UF 20% 63V RADIAL
SOT-23
UKL1J330MPD1TA Datasheet
non-compliant
In-Stock: 52667 items
Specifications
Name Value
Package / Case Radial, Can
Dielectric Material ALUMINUM
Operating Temperature -40°C~85°C
Packaging Tape & Box (TB)
Published 2015
Series UKL
Size / Dimension 0.315Dia 8.00mm
Tolerance ±20%
Applications General Purpose
Voltage - Rated 63V
HTS Code 8532.22.00
Capacitance 33μF
Terminal Pitch 5mm
Lead Pitch 3.5052mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing 0.138 3.50mm
Rated (DC) Voltage (URdc) 63V
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 85°C
Ripple Current 170mA
Polarization Polar
Life (Hours) 2000 hours
Ripple Current @ Low Frequency 170mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 340mA @ 10kHz
Diameter 8mm
Height Seated (Max) 0.492 12.50mm
Length 11.5mm