UKL1H6R8MDDANA
UKL1H6R8MDDANA
UKL1H6R8MDDANA
Nichicon
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 50 Volt 6.8uF 105C 5x11 2LS
SOT-23
UKL1H6R8MDDANA Datasheet
non-compliant
In-Stock: 18163 items
Specifications
Name Value
Package / Case Radial, Can
Terminal Shape WIRE
Dielectric Material ALUMINUM (WET)
Operating Temperature -40°C~105°C
Packaging Bulk
Published 2009
Series UKL
Size / Dimension 0.197Dia 5.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Number of Terminations 2
Termination Radial
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Applications General Purpose
HTS Code 8532.22.00
Capacitance 6.8μF
Voltage - Rated DC 50V
Terminal Pitch 2mm
Lead Pitch 2.0066mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing 0.079 2.00mm
Lifetime @ Temp 1000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 0.00068mA
Ripple Current 55mA
Polarization Polar
Life (Hours) 1000 hours
Tan Delta 0.08
Ripple Current @ Low Frequency 55mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 110mA @ 10kHz
Diameter 5mm
Height 11mm
Height Seated (Max) 0.472 12.00mm