UKL1E102KHD1TN
UKL1E102KHD1TN
UKL1E102KHD1TN
Nichicon
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL
SOT-23
UKL1E102KHD1TN Datasheet
non-compliant
In-Stock: 10281 items
Specifications
Name Value
Package / Case Radial, Can
Dielectric Material ALUMINUM
Operating Temperature -40°C~85°C
Packaging Tape & Box (TB)
Published 2015
Series UKL
Size / Dimension 0.630Dia 16.00mm
Tolerance ±20%
Applications General Purpose
Voltage - Rated 25V
HTS Code 8532.22.00
Capacitance 1000μF
Terminal Pitch 7.5mm
Lead Pitch 7.493mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing 0.295 7.50mm
Rated (DC) Voltage (URdc) 25V
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 85°C
Ripple Current 1.01A
Polarization Polar
Life (Hours) 2000 hours
Ripple Current @ Low Frequency 1.01A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.1615A @ 10kHz
Diameter 16mm
Height Seated (Max) 1.043 26.50mm
Length 25mm