UUR2A4R7MCL6GS
UUR2A4R7MCL6GS
UUR2A4R7MCL6GS
Nichicon
CAP ALUM 4.7UF 20% 100V SMD
SOT-23
UUR2A4R7MCL6GS Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 19 Weeks
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Radial, Can - SMD
Terminal Shape FLAT
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Surface Mount Land Size 0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
Operating Temperature-40°C~85°C
PackagingTape & Reel (TR)
Published 2015
Series UUR
Size / Dimension 0.248Dia 6.30mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e6
Feature General Purpose
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Tin/Bismuth (Sn/Bi)
Applications General Purpose
Voltage - Rated 100V
HTS Code8532.22.00
Capacitance 4.7μF
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Polarity POLARIZED
Rated (DC) Voltage (URdc) 100V
Size Code 2626
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 85°C
Leakage Current 0.0141mA
Life (Hours) 2000 hours
Tan Delta 0.12
Ripple Current @ Low Frequency 35mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 58.45mA @ 10kHz
Height Seated (Max) 0.260 6.60mm
Length 7mm
Width 6.6mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
Lead Free Lead Free
In-Stock:16459 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About UUR2A4R7MCL6GS
The UUR2A4R7MCL6GS from Nichicon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features CAP ALUM 4.7UF 20% 100V SMD.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C