UHW1V182MHD
UHW1V182MHD
UHW1V182MHD
Nichicon
CAP ALUM 1800UF 20% 35V RADIAL
SOT-23
UHW1V182MHD Datasheet
non-compliant
In-Stock: 2356 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Factory Lead Time 17 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Dielectric Material ALUMINUM (WET)
Operating Temperature -40°C~105°C
Packaging Bulk
Published 2015
Series UHW
Size / Dimension 0.492Dia 12.50mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Part Status Active
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Tin (Sn)
Applications General Purpose
Voltage - Rated 35V
HTS Code 8532.22.00
Capacitance 1800μF
Lead Pitch 5.0038mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing 0.197 5.00mm
Lifetime @ Temp 10000 Hrs @ 105°C
Ripple Current 3.795A
Polarization Polar
Life (Hours) 10000 hours
Impedance 12mOhm
Ripple Current @ Low Frequency 2.277A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 3.795A @ 100kHz
Height Seated (Max) 1.319 33.50mm