UHV1E101MED
UHV1E101MED
UHV1E101MED
Nichicon
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 25volts 100uF 105c 6.3x11 2.5LS
SOT-23
UHV1E101MED Datasheet
non-compliant
In-Stock: 14160 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Factory Lead Time 20 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Terminal Shape WIRE
Dielectric Material ALUMINUM (WET)
Operating Temperature -40°C~105°C
Packaging Bulk
Published 2012
Series UHV
Size / Dimension 0.248Dia 6.30mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part Status Active
Moisture Sensitivity Level (MSL) Not Applicable
Number of Terminations 2
Termination Radial
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Applications General Purpose
HTS Code 8532.22.00
Capacitance 100μF
Voltage - Rated DC 25V
Terminal Pitch 2.5mm
Lead Pitch 2.4892mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing 0.098 2.50mm
Lifetime @ Temp 5000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 25μA
Ripple Current 450mA
Polarization Polar
Life (Hours) 5000 hours
Tan Delta 0.13
Impedance 100mOhm
Ripple Current @ Low Frequency 180mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 450mA @ 100kHz
Diameter 6.3mm
Height Seated (Max) 0.492 12.50mm
Length 11mm