UCY2V220MPD
UCY2V220MPD
UCY2V220MPD
Nichicon
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 350volts 22uF 105c
SOT-23
UCY2V220MPD Datasheet
non-compliant
In-Stock: 4681 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Factory Lead Time 17 Weeks
Package / Case Radial, Can
Dielectric Material ALUMINUM (WET)
Operating Temperature -40°C~105°C
Packaging Bulk
Published 2012
Series UCY
Size / Dimension 0.394Dia 10.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part Status Active
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination Radial
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Applications General Purpose
HTS Code 8532.22.00
Capacitance 22μF
Voltage - Rated DC 350V
Terminal Pitch 5mm
Lead Pitch 5.0038mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing 0.197 5.00mm
Lifetime @ Temp 12000 Hrs @ 105°C
Ripple Current 255mA
Polarization Polar
Life (Hours) 12000 hours
Ripple Current @ Low Frequency 255mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 510mA @ 100kHz
Dissipation Factor 0.24 %
Diameter 10mm
Height Seated (Max) 1.043 26.50mm
Length 25mm