LNX2H152MSEG
LNX2H152MSEG
LNX2H152MSEG
Nichicon
Aluminum Electrolytic Capacitors - Screw Terminal 500volts 1500uF 85c 63.5x90
SOT-23
LNX2H152MSEG Datasheet
non-compliant
In-Stock: 184 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Factory Lead Time 21 Weeks
Mount Chassis Mount
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Terminal Shape BINDING POST
Dielectric Material ALUMINUM (WET)
Operating Temperature -25°C~85°C
Packaging Bulk
Published 2015
Series LNX
Size / Dimension 2.500Dia 63.50mm
Tolerance ±20%
Feature General Purpose
Pbfree Code yes
Part Status Active
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination Screw
ECCN Code EAR99
Applications General Purpose
Voltage - Rated 500V
HTS Code 8532.22.00
Capacitance 1500μF
Lead Pitch 28.6004mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing 1.126 28.60mm
Rated (DC) Voltage (URdc) 500V
Lifetime @ Temp 5000 Hrs @ 85°C
Leakage Current 2.6mA
Ripple Current 5.5A
Polarization Polar
Life (Hours) 5000 hours
Tan Delta 0.2
Ripple Current @ Low Frequency 5.5A @ 120Hz
Diameter 63.5mm
Height Seated (Max) 3.661 93.00mm
Length 90mm