LNT2H102MSEF
LNT2H102MSEF
LNT2H102MSEF
Nichicon
Aluminum Electrolytic Capacitors - Screw Terminal 500volts 1000uF 105c 51x120
SOT-23
LNT2H102MSEF Datasheet
non-compliant
In-Stock: 151 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Factory Lead Time 21 Weeks
Mount Chassis Mount
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Terminal Shape BINDING POST
Dielectric Material ALUMINUM (WET)
Operating Temperature -25°C~105°C
Packaging Bulk
Published 2015
Series LNT
Size / Dimension 2.008Dia 51.00mm
Tolerance ±20%
Feature General Purpose
Pbfree Code yes
Part Status Active
Moisture Sensitivity Level (MSL) Not Applicable
Number of Terminations 2
Termination Screw
ECCN Code EAR99
Applications General Purpose
Voltage - Rated 500V
HTS Code 8532.22.00
Capacitance 1000μF
Lead Pitch 21.9964mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing 0.866 22.00mm
Rated (DC) Voltage (URdc) 500V
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 2.12mA
Ripple Current 5.5A
Polarization Polar
Life (Hours) 2000 hours
Tan Delta 0.2
Ripple Current @ Low Frequency 5.5A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 6.325A @ 10kHz
Diameter 51mm
Height Seated (Max) 4.843 123.00mm
Length 120mm