LKG1C103MESZBK
LKG1C103MESZBK
LKG1C103MESZBK
Nichicon
LKG 10000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.65A 0.866Dia 22.00mm -40°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In
SOT-23
LKG1C103MESZBK Datasheet
non-compliant
In-Stock: 1634 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Factory Lead Time 17 Weeks
Mount Snap in
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Dielectric Material ALUMINUM (WET)
Weight 24.499998g
Operating Temperature -40°C~85°C
Packaging Bulk
Series LKG
Size / Dimension 0.866Dia 22.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e4
Pbfree Code yes
Part Status Active
Moisture Sensitivity Level (MSL) Not Applicable
Number of Terminations 2
Termination Snap in
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Gold (Au)
Applications Audio
HTS Code 8532.22.00
Capacitance 10000μF
Voltage - Rated DC 16V
Lead Pitch 10mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing 0.394 10.00mm
Lifetime @ Temp 1000 Hrs @ 85°C
Leakage Current 1.2mA
Ripple Current 2.65A
Polarization Polar
Tan Delta 0.35
Ripple Current @ Low Frequency 2.65A @ 120Hz
Diameter 22mm
Height Seated (Max) 1.654 42.00mm
Length 40mm
RoHS Status RoHS Compliant
Pricing & Ordering
Quantity Unit Price Ext. Price
LKG1C103MESZBK Product Details
LKG1C103MESZBK Overview
When the charge is at the lowest, the ripple current is 2.65A @ 120Hz.Seating height (Max) should be kept below 1.654 42.00mm.Voltage - Rated DC of 16V controls this capacitor.For high efficiency, the operating temperature should be -40°C~85°C.
LKG1C103MESZBK Features
the ripple current is 2.65A @ 120Hz.
voltage - Rated DC of 16V
an operating temperature of -40°C~85°C