350USC220MEFCSN22X35 Overview
Full charge should result in a ripple current of 2.058A @ 10kHz.When the charge is at the lowest, the ripple current is 1.47A @ 120Hz.It is recommended to keep the height seated (Max) below 1.457 37.00mm.Voltage - Rated DC of 350V controls this capacitor.It is recommended to maintain the operating temperature at -25°C~85°C in order to maximize efficiency.
350USC220MEFCSN22X35 Features
the ripple current is 2.058A @ 10kHz.
the ripple current is 1.47A @ 120Hz.
voltage - Rated DC of 350V
an operating temperature of -25°C~85°C