MLP221M350EA0C
MLP221M350EA0C
MLP221M350EA0C
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 220uF 350 Volts FLATPACK
SOT-23
MLP221M350EA0C Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 17 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case FlatPack
Terminal Shape WIRE
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Operating Temperature-40°C~85°C
PackagingBulk
Published 2015
Series MLP
Size / Dimension 2.000Lx1.750W 50.80mmx44.45mm
Tolerance ±20%
Applications General Purpose
HTS Code8532.22.00.55
Capacitance 220μF
Voltage - Rated DC 350V
Lead Pitch 25.4mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
ESR (Equivalent Series Resistance) 683mOhm @ 120Hz
Lead Spacing1.000 25.40mm
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 85°C
Leakage Current 2nA
Ripple Current1.6A
Polarization Polar
Life (Hours) 2000 hours
Ripple Current @ Low Frequency 1.6A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.8A @ 20kHz
Lead/Base Style Straight
Height 12.7mm
Height Seated (Max) 0.500 12.70mm
Length 50.8mm
Width 44.45mm
RoHS StatusNon-RoHS Compliant
In-Stock:108 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About MLP221M350EA0C
The MLP221M350EA0C from Cornell Dubilier Electronics (CDE) is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 220uF 350 Volts FLATPACK.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C