LGU2C561MELY
LGU2C561MELY
LGU2C561MELY
Nichicon
LGU 560μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.5A 0.787Dia 20.00mm -40°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In
SOT-23
LGU2C561MELY Datasheet
non-compliant
In-Stock: 2646 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Factory Lead Time 19 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Dielectric Material ALUMINUM (WET)
Operating Temperature -40°C~105°C
Packaging Bulk
Series LGU
Published 2009
Size / Dimension 0.787Dia 20.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part Status Active
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination Snap in
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Applications General Purpose
HTS Code 8532.22.00
Capacitance 560μF
Voltage - Rated DC 160V
Lead Pitch 10mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing 0.394 10.00mm
Lead Diameter 800 μm
Lifetime @ Temp 3000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 890μA
Ripple Current 1.5A
Polarization Polar
Life (Hours) 3000 hours
Tan Delta 0.15
Ripple Current @ Low Frequency 1.5A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.25A @ 50kHz
Diameter 20mm
Height 40mm
Height Seated (Max) 1.575 40.00mm
Radiation Hardening No
RoHS Status ROHS3 Compliant
Lead Free Lead Free
Pricing & Ordering
Quantity Unit Price Ext. Price
LGU2C561MELY Product Details
LGU2C561MELY Overview
As far as the ripple current is concerned, it is 2.25A @ 50kHz at full charge.As far as the ripple current is concerned, it is 1.5A @ 120Hz at the lowest charge.The height seated (Max) should be kept below 1.575 40.00mm.This capacitor operates from a voltage - Rated DC of 160V.The operating temperature should be maintained at -40°C~105°C for high efficiency.
LGU2C561MELY Features
the ripple current is 2.25A @ 50kHz.
the ripple current is 1.5A @ 120Hz.
voltage - Rated DC of 160V
an operating temperature of -40°C~105°C