LGU1K392MELB
LGU1K392MELB
LGU1K392MELB
Nichicon
Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 80volts 3900uF 105c 30x40x10L/S
SOT-23
LGU1K392MELB Datasheet
non-compliant
In-Stock: 1363 items
Specifications
Name Value
Dielectric Material ALUMINUM (WET)
Operating Temperature -40°C~105°C
Series LGU
Size / Dimension 1.181Dia 30.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Feature General Purpose
HTS Code 8532.22.00
Capacitance 3900μF
Voltage - Rated DC 80V
Lead Pitch 10mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing 0.394 10.00mm
Lead Diameter 800 μm
Lifetime @ Temp 3000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 1.67mA
Ripple Current 3.12A
Polarization Polar
Life (Hours) 3000 hours
Tan Delta 0.2
Ripple Current @ Low Frequency 3.12A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 3.588A @ 50kHz
Diameter 30mm
Height 40mm
Height Seated (Max) 1.654 42.00mm