EEU-EB2E470S
EEU-EB2E470S
EEU-EB2E470S
Panasonic Electronic Components
EB 47μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 710mA 0.630Dia 16.00mm -25°C~105°C Polar 7.5mm Radial, Can
SOT-23
EEU-EB2E470S Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 14 Weeks
Mount PCB, Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Terminal Shape WIRE
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Operating Temperature-25°C~105°C
PackagingBulk
Series EB
Published 2000
Size / Dimension 0.630Dia 16.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination Radial
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Tin (Sn)
Applications General Purpose
Capacitance 47μF
Voltage - Rated DC 250V
Lead Pitch 7.5mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.295 7.50mm
Lead Diameter 800 μm
Voltage 250V
Lifetime @ Temp 5000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 3μA
Ripple Current710mA
Polarization Polar
Life (Hours) 5000 hours
Ripple Current @ Low Frequency 390.5mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 710mA @ 100kHz
Dissipation Factor0.15 %
Lead/Base Style Straight
Diameter 16mm
Height 20mm
Height Seated (Max) 0.787 20.00mm
REACH SVHC Unknown
Radiation HardeningNo
RoHS StatusRoHS Compliant
Lead Free Lead Free
In-Stock:3844 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
EEU-EB2E470S Product Details
EEU-EB2E470S Overview
In terms of ripple current, it is 710mA @ 100kHz at full charge.When the charge is lowest, the ripple current is 390.5mA @ 120Hz.Sitting height (Max) should not exceed 0.787 20.00mm.Based on a dissipation factor of 0.15 %, it operates.Voltage - Rated DC of 250V is required to operate this capacitor.It is recommended to maintain the operating temperature at -25°C~105°C in order to maximize efficiency.
EEU-EB2E470S Features
the ripple current is 710mA @ 100kHz.
the ripple current is 390.5mA @ 120Hz.
a dissipation factor of 0.15 %
voltage - Rated DC of 250V
an operating temperature of -25°C~105°C