200LEX8.2MEFC8X9
200LEX8.2MEFC8X9
200LEX8.2MEFC8X9
Rubycon
CAP ALUM 8.2UF 20% 200V RADIAL
SOT-23
200LEX8.2MEFC8X9 Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 18 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Operating Temperature-40°C~125°C
PackagingBulk
Series LEX
Size / Dimension 0.315Dia 8.00mm
Tolerance ±20%
Applications General Purpose
Voltage - Rated 200V
Capacitance 8.2μF
Lead Pitch 3.5052mm
Lead Spacing0.138 3.50mm
Lifetime @ Temp 4000 Hrs @ 125°C
Ripple Current66mA
Polarization Polar
Life (Hours) 4000 hours
Ripple Current @ Low Frequency 66mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 125mA @ 100kHz
Height Seated (Max) 0.433 11.00mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:10596 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About 200LEX8.2MEFC8X9
The 200LEX8.2MEFC8X9 from Rubycon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features CAP ALUM 8.2UF 20% 200V RADIAL.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C