701W-30/58
701W-30/58
701W-30/58
Qualtek
PWR ENT RCPT IEC320-C14 PANEL QC
SOT-23
701W-30/58 Datasheet
non-compliant
In-Stock: 4417 items
Specifications
Name Value
Published 2007
Series 701W
Part Status Active
Termination Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
Approval Agency CSA, UL, VDE
Panel Cutout Dimensions Rectangular - 27.50mm x 20.00mm
Connector Style IEC 320-C14
Current 15A
Voltage - IEC 250VAC
Filter Type Unfiltered - Commercial
Current - IEC 10A
Accomodates a Fuse No
Panel Thickness 0.118 3.00mm