Welcome to Hotenda.com Online Store!

XC2V1500-6BGG575C
Xilinx Inc.
1.5V V FPGAs Virtex?-II Series 575-BBGA 1.27mm mm 575
SOT-23
XC2V1500-6BGG575C Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 575-BBGA |
| Number of Pins | 575 |
| Operating Temperature | 0°C~85°C TJ |
| Packaging | Tray |
| Published | 1999 |
| Series | Virtex®-II |
| JESD-609 Code | e1 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 575 |
| ECCN Code | 3A991.D |
| Terminal Finish | Tin/Silver/Copper (Sn95.5Ag4.0Cu0.5) |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Subcategory | Field Programmable Gate Arrays |
| Technology | CMOS |
| Voltage - Supply | 1.425V~1.575V |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 250 |
| Supply Voltage | 1.5V |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| [email protected] Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | XC2V1500 |
| Pin Count | 575 |
| Number of Outputs | 392 |
| Operating Supply Voltage | 1.5V |
| Power Supplies | 1.51.5/3.33.3V |
| Number of I/O | 392 |
| RAM Size | 108kB |
| Clock Frequency | 820MHz |
| Programmable Logic Type | FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY |
| Total RAM Bits | 884736 |
| Number of Gates | 1500000 |
| Number of LABs/CLBs | 1920 |
| Speed Grade | 6 |
| Number of Registers | 15360 |
| Combinatorial Delay of a CLB-Max | 0.35 ns |
| Number of Logic Cells | 17280 |
| Length | 31mm |
| Width | 31mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
Similar Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array) from Xilinx Inc. and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
