Welcome to Hotenda.com Online Store!
DG3536DB-T5-E1
Vishay Siliconix
82ns, 73ns SPDT 400mOhm BOTTOM Analog Switches BREAK-BEFORE-MAKE DG3536 10 Pins 2nA 3V 10-WFBGA
SOT-23
DG3536DB-T5-E1 Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 21 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 10-WFBGA |
| Number of Pins | 10 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2016 |
| JESD-609 Code | e1 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 10 |
| Resistance | 400mOhm |
| Terminal Finish | TIN SILVER COPPER |
| Additional Feature | VIDEO APPLICATION |
| Subcategory | Multiplexer or Switches |
| Max Power Dissipation | 457mW |
| Technology | CMOS |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 2 |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | DG3536 |
| Output | SEPARATE OUTPUT |
| Pin Count | 10 |
| Power Supplies | 3V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 2 |
| Max Supply Voltage | 6V |
| Min Supply Voltage | 1.8V |
| Operating Supply Current | 1nA |
| Nominal Supply Current | 1nA |
| Max Supply Current | 1μA |
| Turn On Delay Time | 82 ns |
| Supply Type | Single |
| Turn-Off Delay Time | 73 ns |
| On-State Resistance (Max) | 400mOhm |
| Multiplexer/Demultiplexer Circuit | 2:1 |
| Off-state Isolation-Nom | 69 dB |
| Current - Leakage (IS(off)) (Max) | 2nA |
| Channel Capacitance (CS(off), CD(off)) | 145pF |
| On-state Resistance Match-Nom | 0.05Ohm |
| Switch Circuit | SPDT |
| Switch Time (Ton, Toff) (Max) | 82ns, 73ns |
| Charge Injection | 21pC |
| Channel-to-Channel Matching (ΔRon) | 50m Ω (Max) |
| Crosstalk | -69dB @ 100kHz |
| Switching | BREAK-BEFORE-MAKE |
| Switch-on Time-Max | 90ns |
| Switch-off Time-Max | 78ns |
| Voltage - Supply, Single (V+) | 2.7V~3.3V |
| Height Seated (Max) | 0.753mm |
| Width | 1.5mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
Similar Interface - Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers from Vishay Siliconix and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
