Welcome to Hotenda.com Online Store!
DG200BDJ
Vishay Siliconix
300ns, 200ns SPST - NC 85Ohm Analog Switches BREAK-BEFORE-MAKE 14 Pins 2nA 15V 14-DIP (0.300, 7.62mm)
SOT-23
DG200BDJ Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mount | Through Hole |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 14-DIP (0.300, 7.62mm) |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 1.620005g |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tube |
| Published | 2009 |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 14 |
| Resistance | 85Ohm |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Subcategory | Multiplexer or Switches |
| Max Power Dissipation | 470mW |
| Technology | CMOS |
| Number of Functions | 2 |
| Supply Voltage | 15V |
| Output | SEPARATE OUTPUT |
| Pin Count | 14 |
| Operating Supply Voltage | 15V |
| Max Supply Voltage | 36V |
| Min Supply Voltage | 13V |
| Power Dissipation | 470mW |
| Max Supply Current | 50μA |
| Turn On Delay Time | 1 μs |
| Number of Inputs | 2 |
| Supply Type | Dual |
| Neg Supply Voltage-Nom (Vsup) | -15V |
| Turn-Off Delay Time | 425 ns |
| Max Dual Supply Voltage | 22V |
| On-State Resistance (Max) | 85Ohm |
| Min Dual Supply Voltage | 7V |
| Dual Supply Voltage | 15V |
| Multiplexer/Demultiplexer Circuit | 1:1 |
| Current - Leakage (IS(off)) (Max) | 2nA |
| Channel Capacitance (CS(off), CD(off)) | 5pF 5pF |
| Switch Circuit | SPST - NC |
| Switch Time (Ton, Toff) (Max) | 300ns, 200ns |
| Charge Injection | 1pC |
| Crosstalk | -95dB @ 1MHz |
| Switching | BREAK-BEFORE-MAKE |
| Switch-on Time-Max | 1000ns |
| Drain to Source Resistance | 70Ohm |
| Normal Position | NC |
| Voltage - Supply, Dual (V±) | ±15V |
| Height | 3.81mm |
| Length | 19.3mm |
| Width | 7.11mm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | Unknown |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $6.906011 | $6.906011 |
| 10 | $6.515105 | $65.15105 |
| 100 | $6.146325 | $614.6325 |
| 500 | $5.798420 | $2899.21 |
| 1000 | $5.470208 | $5470.208 |
Similar Interface - Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers from Vishay Siliconix and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
