Welcome to Hotenda.com Online Store!

TMS5703137DPGEQQ1
Texas Instruments
3MB 3M x 8 FLASH ARM® Cortex®-R4F 16/32-Bit Microcontroller Automotive, AEC-Q100, Hercules™ TMS570 ARM® Cortex®-R Series 5703137 144 Pin 160MHz 1.2V 144-LQFP
SOT-23
TMS5703137DPGEQQ1 Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 5 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 144-LQFP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 144 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | Automotive, AEC-Q100, Hercules™ TMS570 ARM® Cortex®-R |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 144 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Supply Voltage | 1.2V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 160MHz |
| Base Part Number | 5703137 |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 1.14V |
| Interface | CAN, EBI/EMI, Ethernet, I2C, LIN, SCI, SPI, UART, USART |
| Memory Size | 3MB |
| Oscillator Type | External |
| Number of I/O | 58 |
| RAM Size | 256K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.14V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | ARM® Cortex®-R4F |
| Peripherals | DMA, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 16/32-Bit |
| Program Memory Size | 3MB 3M x 8 |
| Connectivity | CANbus, EBI/EMI, Ethernet, FlexRay, I2C, LINbus, MibSPI, SCI, SPI, UART/USART |
| Supply Current-Max | 700mA |
| Bit Size | 32 |
| Data Converter | A/D 24x12b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| PWM Channels | NO |
| DAC Channels | NO |
| Density | 24 Mb |
| Core Architecture | ARM |
| EEPROM Size | 64K x 8 |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| Number of Programmable I/O | 58 |
| Format | FIXED-POINT |
| Integrated Cache | NO |
| RAM (words) | 256 |
| Number of UART Channels | 2 |
| Number of Serial I/Os | 11 |
| Number of Timers | 40 |
| Number of External Interrupts | 16 |
| Height | 1.6mm |
| Length | 20mm |
| Width | 20mm |
| Thickness | 1.4mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $31.31000 | $31.31 |
| 10 | $28.87500 | $288.75 |
| 60 | $27.57733 | $1654.6398 |
| 120 | $24.65742 | $2958.8904 |
TMS5703137DPGEQQ1 microcontroller features the highest performance and offer a broad selection of upgraded connectivity and inputs. TMS5703137DPGEQQ1 datasheet is an excellent option for a variety of smaller and medium-sized tasks and full platform solutions. TMS5703137DPGEQQ1 is suitable for Motor drive, Medical equipment, Industrial applications, Printers, and scanners, Alarm systems, and Home audio appliances.
The package is in 144-LQFP format. There are 58 I/Os. Device mounting type Surface Mount is the type of mounting that the Microcontroller uses. As the name implies, this Microcontroller is based on the 16/32-Bit core. There is a FLASH type of memory for its program. There is a temperature range of -40°C~125°C TA for this Microcontroller. Microcontroller runs in Automotive, AEC-Q100, Hercules? TMS570 ARM? Cortex?-R Series. Its program memory size is 3MB 3M x 8. A ARM? Cortex?-R4F Core Processor is at the core of this Microcontroller. MICROCONTROLLER, RISC uPs, uCs, and peripheral ICs make up the Microcontroller. The MCU has a number of 144 terminals. Microcontroller comes with 32 bit size. The MCU chip's supply output is 1.2V volts. DMA channels number YES. This MCU is implemented with 3MB memory. 5703137 Microcontroller serves as a base part number to find alternatives. It exhibits good efficiency when it operates at a frequency of 160MHz and it is able to operate at a high frequency. The device works in NO PWM channels. It is possible to access the 144 pins on the chip through the 144 pins. There is a ARM core architecture integrated into it. In the 58 Programmable I/O section, it can be programmed in many different ways. As far as UART channels are concerned, it has 2. As part of the part, 11 serial I/Os have been incorporated. In this part, there are 16 interrupts that are external to the system. There are 40 bits on a Integrated Circuit chip.
Automotive, AEC-Q100, Hercules? TMS570 ARM? Cortex?-R series
Base part number of 5703137
144 Terminals
Based on the 16/32-Bit
Comes with 144 Pins
There are a lot of Texas Instruments TMS5703137DPGEQQ1 Microcontroller applications. TMS5703137DPGEQQ1 MCU is usually applied for Measurement and control field, Consumer electronics products, Network communication, mobile communication, Office automation equipment and computer peripherals, Industrial control Instrumentation and process control, Agriculture, transportation, Navigation control, Network application, Metering & measurement, Day to day life, Safety, Medical instruments and Automobile industry.
Dialysis machines
Digital TVs
Fax machines
Printers
Home video and audio
Digital cameras
Leakage current tester
Petrochemical
Gas monitoring systems
PDAs, game consoles
Similar Embedded - Microcontrollers from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
