Welcome to Hotenda.com Online Store!

TMS5701115CZWTQQ1
Texas Instruments
1MB 1M x 8 FLASH ARM® Cortex®-R4F 16/32-Bit Microcontroller Automotive, AEC-Q100, Hercules™ TMS570 ARM® Cortex®-R Series 5701115 337 Pin 180MHz 1.2V 337-LFBGA
SOT-23
TMS5701115CZWTQQ1 Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 5 days ago) |
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 337-LFBGA |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 337 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | Automotive, AEC-Q100, Hercules™ TMS570 ARM® Cortex®-R |
| JESD-609 Code | e1 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 337 |
| Terminal Finish | Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu) |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Supply Voltage | 1.2V |
| Terminal Pitch | 0.8mm |
| Frequency | 180MHz |
| Base Part Number | 5701115 |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 1.14V |
| Interface | CAN, EBI/EMI, I2C, LIN, SCI, SPI, UART, USART |
| Memory Size | 1MB |
| Oscillator Type | External |
| Number of I/O | 101 |
| RAM Size | 128K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.14V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | ARM® Cortex®-R4F |
| Peripherals | DMA, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 16/32-Bit |
| Program Memory Size | 1MB 1M x 8 |
| Connectivity | CANbus, EBI/EMI, FlexRay, I2C, LINbus, MibSPI, SCI, SPI, UART/USART |
| Supply Current-Max | 465mA |
| Bit Size | 32 |
| Data Converter | A/D 24x12b |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | NO |
| Density | 8 Mb |
| ROM (words) | 1048576 |
| Core Architecture | ARM |
| EEPROM Size | 64K x 8 |
| CPU Family | CORTEX-R4F |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| Format | FLOATING-POINT |
| Integrated Cache | NO |
| RAM (words) | 128 |
| Number of UART Channels | 2 |
| Number of Serial I/Os | 7 |
| Number of Timers | 40 |
| Height | 1.4mm |
| Length | 16mm |
| Width | 16mm |
| Thickness | 900μm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 90 | $22.41278 | $2017.1502 |
Similar Embedded - Microcontrollers from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
