Welcome to Hotenda.com Online Store!

TLV5535IPWRQ1
Texas Instruments
8 Bit 0.65mm ADC Automotive, AEC-Q100 Series TLV5535 3.3V 28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
SOT-23
TLV5535IPWRQ1 Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 28 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 28 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Subcategory | Analog to Digital Converters |
| Max Power Dissipation | 106mW |
| Technology | CMOS |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | TLV5535 |
| Pin Count | 28 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 3.6V |
| Configuration | S/H-ADC |
| Number of Bits | 8 |
| Input Type | Single Ended |
| Architecture | Pipelined |
| Number of Inputs | 1 |
| Converter Type | ADC, PROPRIETARY METHOD |
| Supply Type | Analog, Digital |
| Reference Type | External, Internal |
| Data Interface | Parallel |
| Resolution | 1 B |
| Sampling Rate | 35 Msps |
| Voltage - Supply, Analog | 3V~3.6V |
| Voltage - Supply, Digital | 3V~3.6V |
| Number of Analog In Channels | 1 |
| Sampling Rate (Per Second) | 35M |
| Output Bit Code | BINARY |
| Power Consumption | 106mW |
| Sample and Hold / Track and Hold | SAMPLE |
| Number of Converters | 3 |
| Conversion Rate | 35 Msps |
| Ratio - S/H:ADC | 1:1 |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 46.5 dB |
| Length | 9.7mm |
| Width | 4.4mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $3.564353 | $3.564353 |
| 10 | $3.362597 | $33.62597 |
| 100 | $3.172261 | $317.2261 |
| 500 | $2.992699 | $1496.3495 |
| 1000 | $2.823302 | $2823.302 |
Similar Data Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC) from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
