Welcome to Hotenda.com Online Store!
ADS1110A5IDBVRG4
Texas Instruments
16 Bit 0.95mm Gold ADC 5V SOT-23
SOT-23
ADS1110A5IDBVRG4 Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Contact Plating | Gold |
| Package / Case | SOT-23 |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 6 |
| JESD-609 Code | e4 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 6 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Subcategory | Analog to Digital Converters |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.95mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Pin Count | 6 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Polarity | Bipolar, Unipolar |
| Power Supplies | 3/5V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Interface | I2C |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 2.7V |
| Power Dissipation-Max | 1.75mW |
| Nominal Supply Current | 240μA |
| Power Dissipation | 1.2mW |
| Number of Bits | 16 |
| Number of Inputs | 1 |
| Converter Type | ADC, DELTA-SIGMA |
| Supply Type | Single |
| Resolution | 2 B |
| Sampling Rate | 128 sps |
| Number of Analog In Channels | 1 |
| Output Bit Code | 2'S COMPLEMENT BINARY |
| Conversion Rate | 128 sps |
| Analog Input Voltage-Max | 5.7V |
| Output Format | SERIAL |
| Max Supply Voltage (DC) | 5.5V |
| Differential Nonlinearity | 1 LSB |
| Min Supply Voltage (DC) | 2.7V |
| Analog Input Voltage-Min | -0.2V |
| Length | 2.9mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
Similar Data Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC) from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
