Welcome to Hotenda.com Online Store!
AD7680BRJZ-R2
Analog Devices, Inc.
16 Bit 0.95mm Tin ADC 3.6V SOT-23
SOT-23
AD7680BRJZ-R2 Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | SOT-23 |
| Number of Pins | 6 |
| Packaging | Cut Tape |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 6 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Subcategory | Analog to Digital Converters |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.6V |
| Terminal Pitch | 0.95mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Pin Count | 6 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Polarity | Unipolar |
| Power Supplies | 3/5V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Interface | Serial |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 2.5V |
| Power Dissipation-Max | 26.4mW |
| Nominal Supply Current | 5.2mA |
| Power Dissipation | 26.4mW |
| Number of Bits | 16 |
| Converter Type | ADC, SUCCESSIVE APPROXIMATION |
| Supply Type | Single |
| Resolution | 2 B |
| Sampling Rate | 100 ksps |
| Number of Analog In Channels | 1 |
| Output Bit Code | BINARY |
| Linearity Error-Max (EL) | 0.0053% |
| Integral Nonlinearity (INL) | 4 LSB |
| Sample and Hold / Track and Hold | TRACK |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 86 dB |
| Number of Analog Inputs | 1 |
| Length | 2.9mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
Similar Data Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC) from Analog Devices, Inc. and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
