Welcome to Hotenda.com Online Store!

SN74LV174ADBR
Texas Instruments
2V~5.5V 180MHz D-Type Flip Flop DUAL 74LV174 16 Pins 20μA 74LV Series 16-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
SOT-23
SN74LV174ADBR Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SSOP (0.209, 5.30mm Width) |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 128.593437mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | 74LV |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| Type | D-Type |
| Subcategory | FF/Latches |
| Packing Method | TAPE AND REEL |
| Technology | CMOS |
| Voltage - Supply | 2V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Supply Voltage | 2.5V |
| [email protected] Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | 74LV174 |
| Function | Master Reset |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Output Type | Non-Inverted |
| Number of Elements | 1 |
| Polarity | Non-Inverting |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5V |
| Power Supplies | 3.3V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2V |
| Number of Circuits | 7 |
| Load Capacitance | 50pF |
| Output Current | 12mA |
| Clock Frequency | 180MHz |
| Propagation Delay | 20.6 ns |
| Turn On Delay Time | 3 ns |
| Family | LV/LV-A/LVX/H |
| Logic Function | D-Type, Flip-Flop |
| Current - Quiescent (Iq) | 20μA |
| Current - Output High, Low | 12mA 12mA |
| Number of Bits per Element | 6 |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 9.2ns @ 5V, 50pF |
| Trigger Type | Positive Edge |
| Input Capacitance | 1.7pF |
| Number of Input Lines | 2 |
| Clock Edge Trigger Type | Positive Edge |
| Max [email protected] | 50000000Hz |
| Width | 5.3mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $0.30000 | $0.3 |
| 500 | $0.297 | $148.5 |
| 1000 | $0.294 | $294 |
| 1500 | $0.291 | $436.5 |
| 2000 | $0.288 | $576 |
| 2500 | $0.285 | $712.5 |
Similar Logic - Flip Flops from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
