Welcome to Hotenda.com Online Store!

SN74LS156N
Texas Instruments
16 Terminations4.75V~5.25V 16 Pin 74LS156 Signal switch74LS Series 8 Outputs2 Functions
SOT-23
SN74LS156N Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 days ago) |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Through Hole |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 16-DIP (0.300, 7.62mm) |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 951.693491mg |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| Series | 74LS |
| JESD-609 Code | e4 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Decoder/Demultiplexer |
| Subcategory | Decoder/Drivers |
| Technology | TTL |
| Voltage - Supply | 4.75V~5.25V |
| Terminal Position | DUAL |
| Number of Functions | 2 |
| Supply Voltage | 5V |
| Base Part Number | 74LS156 |
| Pin Count | 16 |
| Number of Outputs | 8 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Circuit | 2 x 1:4 |
| Polarity | Inverting |
| Power Supplies | 5V |
| Power Dissipation | 31mW |
| Number of Bits | 4 |
| Throw Configuration | DP4T |
| Propagation Delay | 32 ns |
| Quiescent Current | 6.1mA |
| Turn On Delay Time | 51 ns |
| Family | LS |
| Logic Function | Decoder, Demultiplexer |
| Output Characteristics | OPEN-COLLECTOR |
| Current - Output High, Low | 100μA 8mA |
| Supply Type | Single |
| Bandwidth | 35MHz |
| Number of Input Lines | 2 |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Independent Circuits | 1 |
| Input Conditioning | STANDARD |
| Height | 5.08mm |
| Length | 19.3mm |
| Width | 6.35mm |
| Thickness | 3.9mm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $0.90000 | $0.9 |
| 10 | $0.80500 | $8.05 |
| 25 | $0.76440 | $19.11 |
| 100 | $0.62790 | $62.79 |
| 500 | $0.51870 | $259.35 |
Similar Logic - Signal Switches, Multiplexers, Decoders from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
