Welcome to Hotenda.com Online Store!

74HC237D,653
Nexperia USA Inc.
16 Terminations2V~6V 16 Pin 74HC237 Signal switch74HC Series 8 Outputs1 Functions
SOT-23
74HC237D,653 Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 4 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Number of Pins | 16 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2013 |
| Series | 74HC |
| JESD-609 Code | e4 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| Type | Decoder/Demultiplexer |
| Additional Feature | ADDRESS LATCHES |
| Technology | CMOS |
| Voltage - Supply | 2V~6V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Base Part Number | 74HC237 |
| Pin Count | 16 |
| Number of Outputs | 8 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Circuit | 1 x 3:8 |
| Polarity | Non-Inverting |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 6V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2V |
| Power Dissipation | 500mW |
| Propagation Delay | 16 ns |
| Quiescent Current | 8μA |
| Turn On Delay Time | 285 ns |
| Family | HC/UH |
| Logic Function | Decoder, Demultiplexer, Demux, Latch |
| Number of Inputs | 3 |
| Current - Output High, Low | 5.2mA 5.2mA |
| Supply Type | Single |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Independent Circuits | 1 |
| Input Conditioning | LATCHED |
| Length | 9.9mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $0.987007 | $0.987007 |
| 10 | $0.931138 | $9.31138 |
| 100 | $0.878432 | $87.8432 |
| 500 | $0.828709 | $414.3545 |
| 1000 | $0.781802 | $781.802 |
Similar Logic - Signal Switches, Multiplexers, Decoders from Nexperia USA Inc. and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
