Welcome to Hotenda.com Online Store!

SN74CBTS6800DWR
Texas Instruments
24 Terminations4.5V~5.5V 24 Pin 74CBTS6800 Signal switch74CBTS Series 1 Functions
SOT-23
SN74CBTS6800DWR Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Number of Pins | 24 |
| Weight | 624.398247mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Series | 74CBTS |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 24 |
| Type | Bus Switch |
| Resistance | 7Ohm |
| Subcategory | Bus Driver/Transceivers |
| Technology | CMOS |
| Voltage - Supply | 4.5V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Base Part Number | 74CBTS6800 |
| Pin Count | 24 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Circuit | 10 x 1:1 |
| Polarity | Non-Inverting |
| Power Supplies | 5V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4V |
| Number of Ports | 2 |
| Nominal Supply Current | 250mA |
| Output Current | 64mA |
| Number of Bits | 10 |
| Throw Configuration | SPST |
| Propagation Delay | 250 ps |
| Quiescent Current | 3μA |
| Turn On Delay Time | 6 ns |
| Family | CBT/FST/QS/5C/B |
| Output Characteristics | 3-STATE |
| Supply Type | Single |
| High Level Output Current | -128mA |
| Low Level Output Current | 128mA |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Independent Circuits | 1 |
| Height Seated (Max) | 2.65mm |
| Width | 7.5mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $2.162146 | $2.162146 |
| 10 | $2.039760 | $20.3976 |
| 100 | $1.924302 | $192.4302 |
| 500 | $1.815379 | $907.6895 |
| 1000 | $1.712622 | $1712.622 |
Similar Logic - Signal Switches, Multiplexers, Decoders from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
