Welcome to Hotenda.com Online Store!

CD74HCT42E
Texas Instruments
16 Terminations4.5V~5.5V 16 Pin 74HCT42 Signal switch74HCT Series 10 Outputs1 Functions
SOT-23
CD74HCT42E Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 days ago) |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Through Hole |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 16-DIP (0.300, 7.62mm) |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 951.693491mg |
| Operating Temperature | -55°C~125°C |
| Packaging | Tube |
| Series | 74HCT |
| JESD-609 Code | e4 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Decoder |
| Technology | CMOS |
| Voltage - Supply | 4.5V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Base Part Number | 74HCT42 |
| Pin Count | 16 |
| Number of Outputs | 10 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Number of Elements | 1 |
| Circuit | 1 x 4:10 |
| Polarity | Inverting |
| Power Supplies | 5V |
| Load Capacitance | 50pF |
| Number of Bits | 10 |
| Propagation Delay | 53 ns |
| Quiescent Current | 8μA |
| Turn On Delay Time | 53 ns |
| Family | HCT |
| Logic Function | Decoder, Demultiplexer |
| Number of Inputs | 4 |
| Current - Output High, Low | 4mA 4mA |
| Supply Type | Single |
| Bandwidth | 28MHz |
| Prop. [email protected] | 35 ns |
| Power Supply Current-Max (ICC) | 0.08mA |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Input Conditioning | STANDARD |
| Height | 5.08mm |
| Length | 19.3mm |
| Width | 6.35mm |
| Thickness | 3.9mm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $4.170947 | $4.170947 |
| 10 | $3.934856 | $39.34856 |
| 100 | $3.712128 | $371.2128 |
| 500 | $3.502008 | $1751.004 |
| 1000 | $3.303780 | $3303.78 |
Similar Logic - Signal Switches, Multiplexers, Decoders from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
