Welcome to Hotenda.com Online Store!

CD74HCT158E
Texas Instruments
4.5V~5.5V 16 Pin 74HCT158 Signal switch74HCT Series 4 OutputsMin 4.5V VMax 5.5V V
SOT-23
CD74HCT158E Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 6 days ago) |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Through Hole |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 16-DIP (0.300, 7.62mm) |
| Number of Pins | 16 |
| Supplier Device Package | 16-PDIP |
| Weight | 951.693491mg |
| Operating Temperature | -55°C~125°C |
| Packaging | Tube |
| Series | 74HCT |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Type | Multiplexer |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Voltage - Supply | 4.5V~5.5V |
| Base Part Number | 74HCT158 |
| Number of Outputs | 4 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Circuit | 4 x 2:1 |
| Polarity | Inverting |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Circuits | 4 |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 4.5V |
| Number of Bits | 2 |
| Throw Configuration | DPST |
| Propagation Delay | 28 ns |
| Logic Function | Multiplexer |
| Number of Inputs | 8 |
| Current - Output High, Low | 4mA 4mA |
| Supply Type | Single |
| Bandwidth | 28MHz |
| High Level Output Current | 4mA |
| Low Level Output Current | 4mA |
| Number of Input Lines | 2 |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Independent Circuits | 1 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Height | 5.08mm |
| Length | 19.3mm |
| Width | 6.35mm |
| Thickness | 3.9mm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $1.884390 | $1.88439 |
| 10 | $1.777726 | $17.77726 |
| 100 | $1.677101 | $167.7101 |
| 500 | $1.582170 | $791.085 |
| 1000 | $1.492614 | $1492.614 |
Similar Logic - Signal Switches, Multiplexers, Decoders from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
