Welcome to Hotenda.com Online Store!

SN74CB3T16212ZQLR
Texas Instruments
56 Terminations2.3V~3.6V 56 Pin 74CB3T16212 Signal switch74CB Series 12 Functions
SOT-23
SN74CB3T16212ZQLR Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 56-VFBGA |
| Number of Pins | 56 |
| Weight | 58.28662mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | 74CB |
| JESD-609 Code | e1 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 56 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Bus FET Exchange Switch |
| Resistance | 8.5Ohm |
| Terminal Finish | Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu) |
| Subcategory | Other Logic ICs |
| Packing Method | TR |
| Technology | CMOS |
| Voltage - Supply | 2.3V~3.6V |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 12 |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Base Part Number | 74CB3T16212 |
| Pin Count | 56 |
| Circuit | 12 x 2:2 |
| Polarity | Non-Inverting |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Power Supplies | 2.5/3.3V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.3V |
| Number of Ports | 4 |
| Output Current | 64mA |
| Max Supply Current | 70μA |
| Number of Bits | 2 |
| Throw Configuration | DPDT |
| Propagation Delay | 250 ps |
| Quiescent Current | 70μA |
| Turn On Delay Time | 15.5 ns |
| Family | CB3T/3VT |
| Logic Function | AND |
| Number of Inputs | 24 |
| Output Characteristics | 3-STATE |
| Supply Type | Single |
| Bandwidth | 100MHz |
| Max I(ol) | 0.007 A |
| Prop. [email protected] | 0.25 ns |
| High Level Output Current | -128mA |
| Low Level Output Current | 128mA |
| Power Supply Current-Max (ICC) | 0.02mA |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Independent Circuits | 1 |
| Count Direction | BIDIRECTIONAL |
| Translation | N/A |
| Height | 1mm |
| Length | 7mm |
| Width | 4.5mm |
| Thickness | 750μm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
Similar Logic - Signal Switches, Multiplexers, Decoders from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
