Welcome to Hotenda.com Online Store!

CBT16292DGG,112
Nexperia USA Inc.
56 Terminations4V~5.5V 56 Pin 74CBT16292 Signal switch74CBT Series 12 Outputs12 Functions
SOT-23
CBT16292DGG,112 Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 56-TFSOP (0.240, 6.10mm Width) |
| Number of Pins | 56 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 2008 |
| Series | 74CBT |
| JESD-609 Code | e4 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 56 |
| Type | Multiplexer/Demultiplexer |
| Resistance | 13Ohm |
| Subcategory | Other Logic ICs |
| Voltage - Supply | 4V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Number of Functions | 12 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | 74CBT16292 |
| Pin Count | 56 |
| Number of Outputs | 12 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Circuit | 12 x 1:2 |
| Power Supplies | 5V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4V |
| Power Dissipation | 600mW |
| Propagation Delay | 400 ps |
| Quiescent Current | 3μA |
| Turn On Delay Time | 6 ns |
| Family | CBT/FST/QS/5C/B |
| Logic Function | Demultiplexer, Multiplexer |
| Number of Inputs | 24 |
| Supply Type | Single |
| Output Polarity | TRUE |
| High Level Output Current | -128mA |
| Low Level Output Current | 128mA |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Independent Circuits | 1 |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $0.48000 | $0.48 |
| 500 | $0.4752 | $237.6 |
| 1000 | $0.4704 | $470.4 |
| 1500 | $0.4656 | $698.4 |
| 2000 | $0.4608 | $921.6 |
| 2500 | $0.456 | $1140 |
Similar Logic - Signal Switches, Multiplexers, Decoders from Nexperia USA Inc. and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
