Welcome to Hotenda.com Online Store!

SN74HC148DWR
Texas Instruments
16 Terminations2V~6V 16 Pin 74HC148 Signal switch74HC Series 1 Functions
SOT-23
SN74HC148DWR Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 420.395078mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | 74HC |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| Type | Priority Encoder |
| Subcategory | Arithmetic Circuits |
| Technology | CMOS |
| Voltage - Supply | 2V~6V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Base Part Number | 74HC148 |
| Pin Count | 16 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Circuit | 1 x 8:3 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 6V |
| Power Supplies | 2/6V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2V |
| Number of Bits | 8 |
| Propagation Delay | 31 ns |
| Turn On Delay Time | 245 ns |
| Family | HC/UH |
| Current - Output High, Low | 5.2mA 5.2mA |
| Supply Type | Single |
| Output Polarity | INVERTED |
| Number of Input Lines | 8 |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Independent Circuits | 1 |
| Number of Output Lines | 3 |
| Height Seated (Max) | 2.65mm |
| Width | 7.5mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $0.296618 | $0.296618 |
| 10 | $0.279828 | $2.79828 |
| 100 | $0.263989 | $26.3989 |
| 500 | $0.249046 | $124.523 |
| 1000 | $0.234949 | $234.949 |
Similar Logic - Signal Switches, Multiplexers, Decoders from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
