Welcome to Hotenda.com Online Store!

SN74ALVCH16823DLR
Texas Instruments
1.65V~3.6V 150MHz 18 Bit D-Type Flip Flop DUAL 74ALVCH16823 56 Pins 40μA 74ALVCH Series 56-BSSOP (0.295, 7.50mm Width)
SOT-23
SN74ALVCH16823DLR Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 day ago) |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 56-BSSOP (0.295, 7.50mm Width) |
| Number of Pins | 56 |
| Weight | 694.790113mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Series | 74ALVCH |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 56 |
| Type | D-Type |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Additional Feature | WITH CLEAR AND CLOCK ENABLE |
| Subcategory | FF/Latches |
| Packing Method | TR |
| Technology | CMOS |
| Voltage - Supply | 1.65V~3.6V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 1.8V |
| Terminal Pitch | 0.635mm |
| [email protected] Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | 74ALVCH16823 |
| Function | Master Reset |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Output Type | Tri-State, Non-Inverted |
| Number of Elements | 2 |
| Polarity | Non-Inverting |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Power Supplies | 3.3V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 1.65V |
| Load Capacitance | 50pF |
| Number of Ports | 2 |
| Output Current | 24mA |
| Number of Bits | 18 |
| Clock Frequency | 150MHz |
| Propagation Delay | 3.5 ns |
| Turn On Delay Time | 1 ns |
| Family | ALVC/VCX/A |
| Logic Function | D-Type, Flip-Flop |
| Current - Quiescent (Iq) | 40μA |
| Output Characteristics | 3-STATE |
| Current - Output High, Low | 24mA 24mA |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 4.5ns @ 3.3V, 30pF |
| Trigger Type | Positive Edge |
| Input Capacitance | 4.5pF |
| Power Supply Current-Max (ICC) | 0.04mA |
| Number of Output Lines | 9 |
| Count Direction | UNIDIRECTIONAL |
| Clock Edge Trigger Type | Positive Edge |
| Translation | N/A |
| Max [email protected] | 150000000Hz |
| Height | 2.79mm |
| Length | 18.41mm |
| Width | 7.49mm |
| Thickness | 2.59mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $1.86000 | $1.86 |
| 500 | $1.8414 | $920.7 |
| 1000 | $1.8228 | $1822.8 |
| 1500 | $1.8042 | $2706.3 |
| 2000 | $1.7856 | $3571.2 |
| 2500 | $1.767 | $4417.5 |
Similar Logic - Flip Flops from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
